jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Jeśli zastanawiasz się jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy, to pewnie chcesz podkreślić jej atuty.

I słusznie! Fryzura jest równie ważna (jak nie ważniejsza!) jak stylizacja i makijaż. Wszystkie te elementy wizerunku budują spójną całość, tuszując ewentualne mankamenty i wydobywając piękno.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Przede wszystkim trzeba określić kształt. Najpopularniejsze z nich to: owalny, trójkątny (inaczej “serce”), okrągły i kwadratowy. Jak określić swój typ? Wystarczy spiąć włosy na gładko i zrobić sobie zdjęcie en-face. Z pewnością pomoże to przy dobraniu fryzury pasującej do danego typu urody.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

 

Kształt twarzy owalny – idealny!

Tak, to własnie on uchodzi za ideał i osoby o takim kształcie twarzy o doskonałych proporcjach – korzystnie wyglądają zarówno w długich, jak i w krótkich włosach. Również w typach uczesań mogą wybierać dowolnie – sploty, upięcia – wszystkie będą świetnie korespondować z takim typem urody. Wskazówka? Eksponujemy twarz!

Kształt twarzy trójkątny.

Twarz trójkątna, innymi słowy w kształcie serca, cechuje spiczasta broda, wyraźnie zaznaczone kości policzkowe i szerokie czoło. Aby dobrać idealną fryzurę dla takiego typu urody, trzeba zrównoważyć dolną i górną część buzi. W tym celu unika się wysokich prostych włosów, upięć, odsłaniania całego czoła i noszenia całkiem krótkich fryzur. Poleca się natomiast noszenie fryzur półdługich i długich, stawianie na objętość (szczególnie w okolicy podbródka) i wywijanie końcówek do zewnątrz. Sprawdzą się także delikatne fale i niedopracowane loki.

Odwrócony trójkąt.

Trójkąt może być również odwrócony. Wówczas czoło jest wąskie, policzki zaokrąglone, a szczęka szeroka. Celem dobrania odpowiedniej fryzury jest optyczne wyszczuplenie dolnej części twarzy. Świetnie będą sprawdzać się wysokie upięcia i koczki, a także rozwiane grzywki, zaczesywane na bok. Trzeba pracować nad objętością włosów, zwłaszcza u nasady. Warto aplikować zatem spray dodający włosom objętości, który zapewni oczekiwany efekt.

Kształt twarzy okrągły.

Tutaj owal jest pełniejszy niż w przypadku twarzy owalnej, a linia włosów zaokrąglona. Trzeba więc zadbać o wyszczuplenie i wydłużenie twarzy. Jak to zrobić? Warto powiedzieć zdecydowane “nie” fryzurom oklapniętym. Włosy powinny być uniesione u nasady i dalej gładkie – w przypadku włosów długich (wypróbuj np. wygładzający fluid do włosów). Przy wszystkich fryzurkach (długich i krótkich) modelujemy włosy tak, by wysmuklić boki. Modny, długi bob okalający twarz to świetny wybór.

Kształt twarzy kwadratowy.

Cechuje się kwadratowym kształtem żuchwy i mocno zarysowaną szczęką. Cięcie kończące się na jej wysokości plus stylizacja włosów dodająca objętości powyżej linii szczęki – wysmuklą twarz. Taki “ostry” typ twarzy równoważymy / łagodzimy też miękkimi lokami i falami. Sprawdzać się będą fryzury długie. Unikamy natomiast geometrycznych grzywek.